Soru:
Ortam sıcaklığı, bir tuz gölündeki redoks reaksiyonlarının oranını nasıl etkiler?
user3901
2013-12-16 05:47:05 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Yıllar önce altın arama jeoloğu olarak çalışıyordum. Ana konumlardan biri, WMC Resources Exploration Successes inN Lake Terrains - Applications of Element Dispersion, Kambalda WA (Carey ve Dusci, 1993) belgesinde ayrıntıları verilen Batı Avustralya'daki bir tuz gölü idi.

Makalede ve o zamanki araştırmamda,

altının regolit profilinde daha yüksek oluşma eğiliminde olan demir redoks cepheleri boyunca yanal olarak dağıldığı belirtiliyor

Bölge artık kurak (yazın 50C veya 122F'ye kadar), ancak her zaman böyle değildi, fosil kayıtları geçmişte çok daha ılıman koşulların meydana geldiğini gösteriyor.

Sorum şu, verilen örnekte olduğu gibi ortam sıcaklığı bir tuz gölündeki redoks reaksiyon oranını nasıl etkiler?

Bir cevap:
user8016
2014-09-28 11:48:43 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Batı Avustralya'da meydana gelen tuz gölleri, Güney Batı Avustralya'daki doğal asit ve alkali tuzlu göllerin jeokimyasal özellikleri (Bowen ve Benison, 2009) makalesiyle lanse ediliyor, sahip oldukları benzersiz ortamlardır.

Ekstrem ve nadir bir doğal hidrojeokimyasal koşullar aralığı. Pek çok WA göl suyu ve yeraltı suyu aşırı tuzlu ve asidiktir.

Makale, özellikle kuru ve ıslak döngülerde sıcaklıktan kaynaklanan etkilerin gözlemlerini tartışıyor. Yüksek ortam sıcaklıkları buharlaşmanın artmasına neden olur ve bu nedenle yerel pH'ın düşmesine neden olan yerel iyon buharlaşma konsantrasyonlarını arttırır, fırtına / su baskını olayları tam tersi etkiye sahiptir. Bu,

Fırtına olayları sırasında göl pH'ına ilişkin saha gözlemlerinin, meteorik girdiler nedeniyle tazelenen sıvıların hızla asitliği yeniden kazanabildiğini gösterdiğini ortaya çıkaran yazarların daha fazla gözlemine yol açar. Asitliğin bir kısmı, $ \ ce {Fe} $ döngüsü ve $ \ ce {H +} $ iyonları oluşturan redoks reaksiyonları tarafından yerel olarak sürdürülebilir. Daha asitli sularda $ \ ce {Fe} $ miktarı önemli ölçüde artar ve otojenik $ \ ce {Fe} mineralizasyonu (oksitler ve sülfatlar, örneğin hematit ve jarosit) asit gölü çökeltileri boyunca bol miktarda bulunur.Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...