Soru:
Hematit değil de manyetik kayalar var mı?
Shaka Boom
2015-11-01 06:04:39 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Yakınımdaki bir dere yatağına biraz kum ve küçük kayalar kazdım ve güçlü bir mıknatısı yıkama boyunca hareket ettirerek çok sayıda küçük kaya ve kara kum topladım.

Şimdi, siyah kum kesinlikle küçük kristallerdir. Peki ya gri renkli olma eğiliminde olan, bazıları kahverengimsi olan küçük kayalar?

Manyetik olan (bir dere yatağında olduğu gibi) yaygın olarak karşılaşabileceğiniz hemen hemen her şeyi düşündüm. manyetittir. Başka bir deyişle, benim anlayışım, manyetik olan tek ORTAK mineralin manyetit olduğudur. Ancak bu küçük kayalar manyetit kristalleri gibi görünmüyor ve kahverengi olanlar kesinlikle değil.

Bu, kayaların İÇİNDE manyetit kristalleri olduğu anlamına mı geliyor? Sanki onları parçalarsam, içinde küçük minik manyetit kristalleri bulacak mıyım?

Iki yanıtlar:
Gimelist
2016-02-01 22:02:33 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Manyetit gerçekten çok manyetiktir. Ancak diğer mineraller de manyetiktir ve yeterince güçlü bir mıknatıs verildiğinde manyetitten daha fazlasını çekersiniz. Kromit, akla gelen bazı siyah kumlarda da yaygın olan bir maddedir.

Manyetiti her zaman göremeyebilirsiniz. Manyetit, demir 2 ve 3'ün karışık değeridir ve bu nedenle oksijen açısından zengin atmosferimizde kararlı değildir. Yeterli zaman verildiğinde, hematit ve demir hidroksitler gibi çeşitli minerallere dönüşecektir. Yani, manyetik olmayan hematitten bir tane mantolarının çekirdeğinde manyetit olabilir. Kahverengi görünecek, ancak yine de bir mıknatıs tarafından çekilecektir.

Gri kayalarınız için de aynı şey var: Büyük olasılıkla içlerinde manyetit var, görünmez.

MaxW
2015-11-01 06:15:16 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Manyetik olan birçok mineral vardır. Onları çıkarmak için nispeten "güçlü" bir manyetik kullandınız.

Bu, kayaların İÇİNDE manyetit kristalleri olduğu anlamına mı geliyor? Mesela onları parçalarsam içinde küçük minik manyetit kristalleri bulabilir miyim?

Belki. "Kayalar" homojen değildir.

Hematit benim bölgemde nispeten nadirdir, ancak kuzey Minnesota'daysanız, o zaman yaygın bir mineraldir. Öyleyse neyin yaygın / olağandışı, nereye baktığınıza bağlıdır.

Bu sayfadaki minerallerin hiçbiri (manyetit hariç) manyetik değildir. Anladığım kadarıyla manyetit neredeyse her yerde bulunur, ancak bazı bölgelerde sadece daha küçük parçacıklar bulunur. Neden hematite atıfta bulunuyorsunuz? Hematit manyetik değildir.
Hematiti, yaygın ve yaygın olmayan bir mineral için örnek olarak kullandım.
Kayaları toplamak için güçlü bir mıknatıs kullandığınızdan, "zayıf" manyetik kayaları dikkate almalısınız. // Böylece bir "taş" kendiliğinden manyetik olmayan bir ataşı tutacaktır. Bir ataşın manyetik alanı yoktur. Ataştaki manyetik alan, kireçtaşı tarafından indüklenir. Yani ataçlar bir mineral olsaydı, "zayıf manyetik" olurlardı.
Parçacık boyutuna bağlı olarak, paramanyetik parçacıklar bile mıknatıslara görünür bir çekim gösterebilir. Ayrıca, çeşitli demir oksitler / hidroksitler, homojen olmayan manyetik mikro kristal topakları oluşturabilir. Demir her yerdedir.


Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...