Soru:
Suya tuz eklemek neden pH'ı düşürür?
Darren Taggart
2017-05-02 17:27:47 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Kısa bir süre önce birisinin sirkeye sofra tuzu eklemenin madeni paraları temizlemelerine yardımcı olan HCl'nin oluşmasına neden olduğunu iddia ettiğini duydum - açıkça öyle değil - ancak bir deney yaparak bunu çürüteceğimi düşündüm.

Yani NaCl'yi etanoik aside ekledim ve bir pH probu kullanarak pH'ta 0,5'lik bir düşüş (3 ila 2,5) ölçtüm. Bu biraz garip geldi, bu yüzden musluk suyu kullanarak tekrarladım ve aynısı oldu (7 ila 6.5).

NaCl eklendiğinde suyun pH'ı 7'den değişmemelidir!

Prob, çözelti aracılığıyla voltajdaki bir değişikliği tespit ederek ölçer, böylece öyle olabilir, ancak tuzların böyle bir etkiye sahip olmaması veya ayarlanmaması gerektiğini düşünüyorum. Lütfen tekrar edebilir mi?

Neler oluyor?

Ayrışma sabitleri hakkında bilgi edinin.Suya eklenen Nacl, suya hem hcl hem de naoh koyar.Bu bileşikler farklı ayrışma sabitlerine sahiptir, bu nedenle karışımdaki h + ve oh- iyonlarının sayısında bir fark olacaktır, bu da ph'ın ne olduğu serbest h + iyonlarının sayısında bir değişikliğe neden olacaktır.
üç yanıtlar:
iad22agp
2017-05-02 21:32:06 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bu muhtemelen tuzdaki sodyum iyonlarının cam elektrot tarafından zayıf bir şekilde tespit edilerek daha düşük bir pH görünümü verdiği bir etkidir. Referans tamponlarınızın numunelerine aynı konsantrasyonda tuz eklemeyi deneyin ve tuzlu suyun pH'ını ölçmeden önce pH ölçüm cihazınızı bunlara yeniden kalibre edin. PH 7'yi görmenizi beklerdim. Ayrıca, tamponsuz suyun pH'ının, havadan veya eklenen tuzdan gelen belirli safsızlıkların düşük konsantrasyonlarına karşı çok hassas olduğunu unutmayın. Örneğin, havadaki karbondioksit pH'ı zamanla düşürecektir.

Bu doğru olsaydı, bazik bir çözelti de tuz ekledikten sonra daha düşük pH'a kayardı.İyonik gücü içeren argümanlar bunun tam tersini öngörür.Bu tahminlerin deneysel olarak test edilmesi kolaydır - zayıf bir baz çözeltisine biraz sodyum klorür ekleyin ve son hacmin aynı olduğundan emin olarak su eklemeyle karşılaştırın.Ardından pH değerlerini ölçün ve karşılaştırın.
Cam elektrodun sodyum iyonlarına verdiği tepkinin aktivite katsayısının değişmesinden daha önemli olduğunu düşünüyorum.
Ggjj11
2019-11-10 19:34:49 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Lütfen tuz eklemenin solüsyonunuzun iyonik gücünü değiştirdiğini unutmayın. Bu nedenle, $ \ ce {H +} $ $ a_ \ mathrm H $ etkinliği değiştirilir. Bu, $ \ mathrm {pH} = - \ log_ {10} (a_ \ mathrm H) $ değişkenini değiştirir. 1 molar $ \ ce {NaCl} $ çözümünde ( $ I \ yaklaşık 1 \ mathrm {mol / l} $ ) Debye-Hueckel (DH) yaklaşımı, aktivitede yaklaşık 0,5 pH birimi (tuzsuz suya kıyasla) kayma verir:

Aktivite katsayısı $ f $ , DH tarafından verilir

$ \ log_ {10} (f_i) \ yaklaşık - A \ sqrt {I / ( 1 \ \ mathrm {mol / l})} $ , iyonik kuvvet $ I $ ve $ A = 0.509 $

Bu, $ \ mathrm {pH} = - \ log_ {10} (c_ \ mathrm H / (1 \ \ mathrm {mol / l})) - \ log_ {10} (f_ \ mathrm H) = - \ log_ {10} (c_ \ mathrm H / (1 \ \ mathrm {mol / l})) + A \ sqrt {I / (1 \ \ mathrm {mol / l})} $ .

Bu denklem, 1 molar tuz çözeltisi için pH'ın 0,509 pH birimi kadar artacağını tahmin eder.

Debye-Hueckel'den daha iyi bir teori kullanmak isteyebilirsiniz. Yukarıdaki formda, yalnızca $ \ sim 0.001 \ \ mathrm {mol / l} $ altındaki iyonik kuvvetler için geçerlidir, bu nedenle yukarıdaki hesaplama çok kabadır ve açıklayabilir başarısızlık.


Alternatif açıklamalar https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3638298/

tarafından verilmektedir.
Aktivite katsayıları ve iyonik güçten bahsetmek için +1.Bununla birlikte, hidrojen iyonlarının ve asetat iyonlarının aktivite katsayıları birinden farklı ise, denge pozisyonunun yeniden hesaplanması gerekir (daha fazla asetik asit ayrışır).Bu [referans] (http://www.csun.edu/~hcchm003/321/321100313.pdf), 0.1 M iyonik güçte farklı bir zayıf asit / baz sistemi için böyle bir hesaplama verir. Bu örnekte,çözelti, daha düşük pH'a doğru marjinal olarak değişir.
Maurice
2019-11-10 20:54:10 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Herhangi bir nötr veya asidik çözeltiye NaCl eklerseniz, pH en az 0,5 kat azalacaktır. Bunun nedeni, pH'ın toplam hacme göre hesaplanan konsantrasyonun logu olmaması, ancak konsantrasyonun serbest su hacmine göre hesaplanması gerektiğidir. Konsantre NaCl çözeltilerinde, neredeyse tüm su molekülleri Na + ve Cl- iyonları etrafında adsorbe edilir. Görünür H3O + konsantrasyonu, su eksikliği nedeniyle çok artar.Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...