Soru:
Selenosistein C3H6NO2Se mi yoksa C3H7NO2Se mi?
Keewon Seo
2017-12-17 04:45:04 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Kimyada yeni başlayan biriyim ve son zamanlarda selenosisteinle ilgileniyorum.

Çoğu web sitesi ( Wikipedia, ChemSpider) bunu söylese de $ \ ce {C3H7NO2Se} $, PubChem $ \ ce {C3H6NO2Se} $ diyor.

Hangisi doğru? Yoksa her ikisi de makul mü?

Bence tek fark selenyumun protonlanmış olup olmadığı. Yani tek fark, her bir formla nerede karşılaşabileceğinizdir.
Bir cevap:
Jan
2017-12-17 09:26:11 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Selenosistein şunlardan biri olabilir: $ \ ce {C3H8NO2Se +, C3H7NO2Se, C3H6NO2Se -} $ veya $ \ ce {C3H5NO2Se ^ 2 -} $. Bunun nedeni, selenosisteinin nötr formunun hem bir baz hem de bir diprotik asit olmasıdır: amino grubu protonlanabilir ve hem karboksilik grup hem de selenol protondan arındırılabilir. [1]

Selenocystein pKa values and distribution graph

Chemicalize.com mülk hesaplama sitesinden alınan yukarıdaki grafik [2] , selenosisteinin farklı formlarının sulu çözelti içinde dağılımı. Temel veriler, Chemicalize.com tarafından hesaplanmıştır ve deneysel veri değildir. Hücre için nötr pH çok önemlidir. Nötr pH'ta açık ara en yaygın biçimin $ \ ce {C3H7NO2Se} $ olduğunu, ancak küçük bir miktarın $ \ ce {C3H6NO2Se -} $ olduğunu görebiliriz. Selenosistein bir proteine ​​dahil edildikten sonra, yalnızca selenol işlevi sulu çözelti içinde potansiyel olarak asidik kalır; ancak, $ \ mathrm pK_ \ mathrm a $ değeri nötr pH'dan üç logaritmik birim daha yüksektir. Böylece, kayda değer bir şekilde protondan arındırılmayacağını varsayabiliriz.

Gerçek $ \ mathrm pK_ \ mathrm a $ değerleri Huber ve Criddle tarafından ölçülmüştür. [3] Bunlar Chemicalize.com'un tahminlerinin oldukça kötü olduğunu gösterin. Karboksilik asit, selenol ve amino grubu için $ \ mathrm pK_ \ mathrm a $ değerlerini sırasıyla 2.01,5.24 $ ve 9.96 $ olarak belirlerler. Bu değerleri kullanarak, selenosisteinin hücresel pH'ta monoanyonik formda $ \ ce {C3H6NO2Se -} $ bulunmasını bekliyoruz. Bu değerlere dayalı bir dağılım grafiği (Kanadalı tarafından sağlanan) aşağıda görülebilir.

Species distribution graph of selenocysteine with the correct pKa values

PubChem'in $ \ ce {C3H6NO2Se} önerisi $ yanlış. Değerlikleri toplarsanız, bunun ancak radikal bir yapı olarak mümkün olduğunu fark edeceksiniz. Negatif bir masraf eklenmiş olsaydı kabul edilebilirdi (sitede görmüyorum).

Öte yandan, Wikipedia veya ChemSpider'daki kimyasal formül doğru olsa da ve tüm spinlerin eşleştiği nötr bir bileşik verirken, bu formül güçlü tamponlu sulu çözeltilerde baskın olarak bulunan türlere karşılık gelmiyor.


Notlar:”

[1]: Bu şekilde yazarken, yüksüz tarafsız biçim varsayılır. Sulu çözelti içinde, molekülün, karboksilatın protondan arındırıldığı ve amino grubunun protonlandığı bir zwitteriyonik nötr biçim alması beklenir. Bu formdan, karboksilat baz iken amino grubu iki asidik fonksiyondan biridir.

[2]: Maalesef, doğrudan hesaplamaya bağlanmanın bir yolunu bilmiyorum. Bununla birlikte, molekül on ikiden az ağır atom içerdiğinden, kayıt olursanız bu hesaplama ücretsizdir.

[3]: R.E.Huber, R.S.Criddle, Arch. Biochem. Biophys. 1967 , 122 , 164–173. DOI: 10.1016 / 0003-9861 (67) 90136-1.

Chemicalize.com'un yasal bildirimi çok komik. Verilerin doğruluğundan sorumlu değildirler, hizmetleriyle çalışmak için üçüncü taraf araçlarını kullanmanıza, kendi mikro işlem kredi sistemlerine sahip olmanıza izin vermezler ve bunun da ötesinde: * geri ödeme yok *. Vay. Bu arada harika cevap :)
Yorumlarımızın neden silindiğinden emin değilim, ancak deneysel pKa'yı incelediğiniz için teşekkürler. Gönderinizdekine benzer ancak deneysel veriler içeren bir grafik aradığınızı söylediniz. İsterseniz [bunu] (https://i.stack.imgur.com/F3PqV.png) kullanabilirsiniz; Mümkün olduğunca kimyasallaştırmanın tarzını ihlal etmeye çalıştım. Not: Bu küçük detayın hiçbir şekilde cevabınızın özü olmadığını anlıyorum, sadece biraz boş zamanım vardı.
@Canadianer Yorumları, amacına hizmet ettikten sonra silinmelidir. Benimkini sildim ve muhtemelen sizinkini her zamanki Yığın Değişimi yöntemiyle silinmek üzere işaretledim. Eklediğim grafik için teşekkürler.


Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...