Soru:
Soğuk sıcaklıklara tepki olarak hangi malzemeler / bileşikler genleşir?
natasa
2012-11-14 01:38:03 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Soğuk sıcaklıklara tepki olarak hangi malzemeler veya bileşikler genleşir? Bu malzeme veya bileşik, aşağıdaki sıcaklık aralığı -25 ° C ile -10 ° C arasında olduğunda yaklaşık 0-20 ay arasında yavaş (ancak sabit bir oranda) genişlemelidir. .

Ayrıca, bileşik plastikle reaksiyona girmemeli veya insanlara veya çevreye toksik olmamalıdır.

Lütfen bileşiğin bunu neden yaptığını açıklayın.

Bu bana bir kimya sorusu gibi görünüyor. Http://en.wikipedia.org/wiki/Negative_thermal_expansion#cite_note-greve-7 wiki makalesindeki referanslardan http://pubs.acs.org/doi/abs/10.1021/ja106711v, Cubic ScF3 bir bileşik buldum
Tipik örnek * su * ve * buz * değil mi?
üç yanıtlar:
Mark Rovetta
2012-11-15 23:27:37 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Negatif termal genleşme sergilemek için belki de en çok incelenen malzemelerden biri kübik zirkonyum tungstat $ (\ ce {ZrW2O8}). $

Paul J. Gans
2013-01-17 07:22:21 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Eski zamanlarda tip kullanarak baskıda, tip için kullanılan alaşım, geniş bir aralıkta sıfır termal genleşme katsayısına sahip olacak şekilde tasarlandı, böylece tipler yüksek sıcaklıkta döküldüklerinde ve daha sonra soğutulduğunda şekil değiştirmezlerdi.

Bu formüldeki küçük değişiklikler büyük olasılıkla pozitif veya negatif termal katsayılı bir alaşım ortaya çıkarır.

andselisk
2017-07-11 09:05:56 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Belirli sıvı-katı faz geçişlerine negatif termal genleşme (NTE) eşlik ettiği zaten belirtilmişti. Bu aynı zamanda elementleri ( $ \ ce {Si, Ga, Ge, Sb, Bi, Pu} $ ), alaşımları (Ahşap metali) ve çok sayıda malzemeyi (zeolitler, kuvars , tugstatlar vb.) atomların kristal bir kafes içinde paketlenme biçimi nedeniyle sanal genişlemeye uyan:

$$ \ frac { p} {RT} = \ frac {1} {V_m} + \ frac {B_ {2V} (T)} {V_m ^ 2} + \ frac {B_ {3V} (T)} {V_m ^ 3} + \ ldots $$

$ p $ - basınç, $ R $ span> - gaz sabiti, $ T $ - sıcaklık, $ B_ {iV} (T) $ - $ i $ -virial katsayı, $ V_m $ - molar hacim.


Ayrıca Gough-Joule etkisi olarak adlandırılan başka bir fizikokimyasal fenomen daha vardır. Elastomere veya sonradan ısıtılan kauçuk sicime mekanik stres uygulanırsa, entropi faktörünün rolünün yoğun büyümesinin bir sonucu olarak polimer büzülür (polimerlerde maksimum entropi, moleküllerin bobin benzeri sıralanmasında oluşur) . Bu etki, lastik bantlı ısı motorunda (Feynman çarkı) da kullanılır.Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...