Soru:
D sınıfı yangın söndürücüler metal yangınlar dışındaki diğer yangın türleri için kullanılabilir mi?
Mad Scientist
2012-06-24 20:53:17 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Sodyum gibi yanan metaller standart yangın söndürücülerle söndürülmemelidir, ancak kum veya özel bir D sınıfı yangın söndürücü gerektirirler.

Şimdi, laboratuarda bir yangın çıkarsa ve en yakın yangın söndürücü, metal yangınlar için tasarlanmış D sınıfı söndürücülerden biriyse, bunlar diğer yangın türleri için kullanılabilir mi?

Belirli ekipmanı almak için yeterli zamanın olmayabileceği ana durum, muhtemelen insanların yandığı zamandır. Mevcut olan en yakın olansa, bu durumda D sınıfı bir yangın söndürücü kullanılabilir mi?

Zor bir soru. Belirtilmemiş yangın sınıfları üzerinde güvenli ve etkili olan söndürücüler ile canlı insanlar üzerinde kullanılması güvenli olan söndürücüler arasında önemli bir ayrım vardır. D Sınıfı formülasyonların birçoğu, gözlerle veya mukoza zarlarıyla (toz grafit, bakır, tuzlar) temas ederlerse son derece rahatsız edici olabilirler gibi görünmektedir.
Bununla birlikte, toz haline getirilmiş tuz püskürtülmesi muhtemelen ateşte olmaya tercih edilir (sümüklü böcek veya salyangoz değilseniz), ancak bu tür bir uzlaşma laboratuar güvenliği başarısızlığının göstergesidir.
Bir kişi yanarsa, alevleri söndürmek için laboratuvarınızdaki güvenlik duşunu kullanmalısınız. Bu, herhangi bir laboratuvar güvenlik sınıfında kapsanması gereken temel bir güvenlik kuralıdır.
@scientifics Güvenlik duşları, bir laboratuvarda insanları ateşte söndürmek için kullanılabilecek tek ekipman değildir, yangın battaniyeleri ve yangın söndürücüler de kullanılabilir. Bir seçeneğim olsaydı genellikle duşu seçerdim, sorum daha çok bunun herhangi bir nedenle mümkün olmadığı durumlara yönelikti.
@scientifics Aşağıdakilerden biri doğruysa ** üzerimdeki yangını söndürmek için kesinlikle güvenlik duşuna girmem: 1) güvenlik duşu 3 metreden daha uzakta, 2) aramızda önemli engeller var tabureler, çöpler, insanlar, kutular, vb.) veya 3) ateşe piroforik veya su ile tepkimeye giren bir madde bakıyordu. Bu gibi durumlarda, eski iyi ** stop-drop-roll ** yöntemiyle boğulma üstündür.
Bir cevap:
Aesin
2012-06-26 05:42:31 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Maalesef, anlayabildiğim kadarıyla, belirli D sınıfı yangın söndürücüler tüm D sınıfı yangın türleri için bile uygun değildir, diğer yangın türleri daha azdır.

Özellikle bakır tozu çeşidi lityum bazlı olmayan yangınlara karşı sınırlı etkiye sahiptir ve sodyum klorür bazlı yangın söndürücülerdeki termoplastik katkı maddeleri de alev alabilir.

Kuru sodyum karbonat bazlı D sınıfı yangın söndürücüler genel olarak etkili ancak yetersiz olmalıdır birçok yangın türüne karşı, ancak genel olarak şunu söyleyebilirim, biraz daha ileri gitmeniz gerekse bile, kazara meydana gelen korkunç felaketleri en aza indirgemek için uygun türde bir söndürücü kullanmalısınız.

Bu cevap, SE'de bu güne kadar okuduğum en tehlikeli saçmalık. Yangınla mücadelede en önemli husus HIZ! Biraz daha az uygun olan söndürücüyü ateşe boşaltın (genellikle 15 saniye sürer!), SONRA yangının başlayıp tekrar yayılmamasını sağlamak için başka bir şey getirin. Gerçekten çalışmayan SADECE yangın söndürücü, metal yangına karşı ABC tipidir.
@Karl lütfen o cevabı yazmayı düşünün, böylece o da oylanabilsin - eğer kabul edilen cevapla neyin yanlış olduğunu açıklarsanız, o zaman insanları ikna etmeye de yardımcı olabilir. Yorumunuz zaten bir uyarı niteliğindedir ve genellikle yanıtları yalnızca yanlış oldukları için kaldırmayız, onları olumsuz olarak değerlendiririz.


Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...