Soru:
Belirli bir bileşiğin (yapısal ve konfigürasyonel) izomerlerinin sayısı için matematiksel bir genelleme var mı?
krazkat
2014-05-11 18:29:48 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Asıl soru şuydu:

Belirli bir bileşiğin yapısal ve konfigürasyonel izomerlerinin sayısını nasıl bulabilirim? herhangi bir formül var mı?

Belirli bir örnek için, $ \ ce ilavesiyle oluşturulan bir bromo bileşiğinin $ \ ce {C5H9Br} $ yapısal ve konfigürasyonel izomerlerinin sayısını nasıl bulabilirim {HBr} $ - 2 penty arasında

üç yanıtlar:
Fujita
2015-11-16 10:22:10 UTC
view on stackexchange narkive permalink
  1. Genel olarak, grafik teorik sayım, kimyasal bileşikleri grafik (2D yapılar) olarak saymayı amaçlar. Başka bir deyişle, anayasal (veya yapısal) izomerlerle ilgilidir.

  2. 3B yapıların (konfigürasyonel izomerler veya stereoizomerlerle ilgili) numaralandırılmasını sağlamak için, bunun tersine, ikame edicilerin kiralitesi / akiralitesinin açık bir şekilde dikkate alınması gerekir.

  3. Stereokimyanın ve son teknoloji ürünü kimyasal sayımın teorik temellerinin perspektiflerini kavramak için ayrıca aşağıdaki son kitaba bakınız: S. Fujita, Mathematical Stereochemistry (De Gruyter, Berlin, 2015)

jlandercy
2014-05-12 13:25:09 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Yorumumda da söylediğim gibi, bu tür bir problemi çözmenin matematiksel yolu Grafik Teorisine dayanır. Bu makale ( Kimyada Grafik Teorisinin Uygulamaları, ön baskı) sorunu ve daha fazlasını gözden geçiriyor.

Google 'izomer' ve 'grafik teorisi Bu heyecan verici konu hakkında istediğiniz her şeyi bulacaksınız. Ancak genel soru için genel bir cevap yoktur. Bu, tüm olası grafikleri oluşturmak veya bunların içindeki doğal özellikleri bulmakla ilgilidir. İyi tanımlanmadıkça ve doğru sınırlandırılmadıkça bu soruya cevap veremezsiniz.

Böyle bir sorunuz varsa, lütfen onu yeniden yazın ve Mathematical Exchange'de yayınlayın. Bu size ayrıntılı bir cevap vermelidir. Sadece nasıl çalıştığını anlamak istiyorsanız, Grafik Teorisinin muhteşem dünyasına hoş geldiniz, kendi başınıza cevaplamak için biraz öğrenmeniz gerekecek.

Peter Taylor
2018-02-22 18:59:21 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bu satırlardaki belirli sorulara yanıt bulmak için yararlı bir araç Çevrimiçi Tam Sayı Dizileri Ansiklopedisi 'dir. Pek çok diziyi kataloglar ve bir arama motoru sağlar; bu nedenle, beş veya altı küçük durum için izomer sayısını elle hesaplarsanız, size devamlar ve referanslar için bazı önerilerde bulunabilir.

Örneğin, eğer stereoizomerik olmayan tek ikameli alkanları saydığınızda 1, 2, 3, 5, 8, 14 sayılarını alabilirsiniz; ve (şu anda) 66 arama sonucundan biri "n-1 karbon atomlu tek ikameli alkanların sayısı C (n-1) H (2n-1) -X Blair ve Henze'nin makalelerine 3000 giriş ve referans içeren bir tabloyla stereoizomerler "; ve Polyá.Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...